Home » Sports » Results — 3/18/13

Results — 3/18/13

Soccer
Lincoln Charter defeated Pine Lake Prep 5-1 on Friday.
Caitlyn Miller scored three goals for Lincoln Charter. Jaylaa Prioleau and Rachel Medina both added one goal.

Track
East Lincoln hosted a Southern Piedmont Conference meet on Thursday.
Varsity Girls Team Scores (17 Events Scored)
1 East Lincoln                127
2 West Lincoln                53
3 Lincolnton                    42
4 Lake Norman Charter  29
Varsity Boys Team Scores (17 Events Scored)
1 East Lincoln                75
2 Lake Norman Charter 72
3 West Lincoln                57
4 Lincolnton                    44
Varsity Girls Shot Put
1 Hannah Juene            West Lincoln          26-11.00     6
2 Jasmine Cox              West Lincoln          26-05.00     4
3 Ashlee Frazier           East Lincoln          25-11.00     3
4 Taylor Parks             East Lincoln          24-07.00     2
5 Kristina Solera       11 Lincolnton            24-03.00     1
6 Lilly Daughtery          East Lincoln          22-03.00
7 Skylar Greer             West Lincoln          21-04.00
8 Madison Newton           East Lincoln          20-10.00
9 Ashlyn Boyles            Lincolnton            19-08.00
Varsity Girls Discus Throw
1 Ashlee Frazier           East Lincoln             99-02     6
2 Lilly Daughtery          East Lincoln             68-09     4
3 Taylor Parks             East Lincoln             67-09     3
4 Jasmine Cox              West Lincoln             65-08     2
5 Ashlyn Boyles            Lincolnton               65-05     1
6 Kristina Solera       11 Lincolnton               65-02
7 Madison Newton           East Lincoln             63-01
8 Clair Strange            West Lincoln             62-02
9 Hannah Juene             West Lincoln             59-00
10 Skylar Greer             West Lincoln             55-05
11 Taylor Schronce          West Lincoln             49-05
Varsity Girls High Jump
1 Lindsey Sadler           East Lincoln           4-06.00     6
2 Kurstin Hudgens          East Lincoln           4-06.00     4
3 Taylor Schronce          West Lincoln           4-02.00     3
4 Megan Rowles             East Lincoln           4-00.00     2
4 Breanna Loendorf         East Lincoln           4-00.00
Varsity Girls Long Jump
1 Malayah Tucker           East Lincoln          14-00.00   NWI     6
2 Keanna Anderson          East Lincoln          13-09.00   NWI     4
3 Callie Smith             West Lincoln          13-06.00   NWI     3
4 Ashely Luckey            East Lincoln          13-02.00   NWI     2
5 Taylor Parks             East Lincoln          12-03.00   NWI
6 Aunshaunti Mclean        Lincolnton            11-08.00   NWI     1
7 Grace Goins              West Lincoln          11-00.00   NWI
8 Taylor Schronce          West Lincoln          10-10.00   NWI
9 Jasmine Caldwell         Lincolnton             9-09.00   NWI
Varsity Girls Triple Jump
1 Malayah Tucker           East Lincoln          29-05.00   NWI     6
2 Taylor Schronce          West Lincoln          27-08.00   NWI     4
3 Madison Rowles           East Lincoln          27-01.00   NWI     3
4 Cassidy Branch           East Lincoln          24-08.00   NWI     2
5 Aunshaunti Mclean        Lincolnton            23-04.00   NWI     1
6 Jasmine Caldwell         Lincolnton            22-08.00   NWI
Varsity Girls 4×800 Meter Relay
1 East Lincoln A                             11:16.2     6
2 Lake Norman Charter A                      11:54.3     4
3 Lake Norman Charter B                      12:07.2
4 Lake Norman Charter C                      13:10.2
5 East Lincoln B                             13:12.9
Varsity Girls 100 Meter Hurdles
1 Keeley Norman         11 West Lincoln              18.6           6
2 Ali Rumfelt              East Lincoln              18.7           4
3 Aunshaunti Mclean        Lincolnton                18.8           3
4 Melanie Hansen           West Lincoln              20.0           2
5 Noel Self                West Lincoln              20.7           1
6 Isebella Mancebo         East Lincoln              21.9
7 Ashley Cogans            East Lincoln              22.9
Varsity Girls 100 Meter Dash
1 Bridget Derr          12 Lincolnton                13.7           6
2 Ashely Luckey            East Lincoln              13.8           4
3 Keanna Anderson          East Lincoln              14.4           3
4 Keeley Norman         11 West Lincoln              14.5           2
5 Keiana Derr              Lincolnton                14.7           1
6 Destinee Charles         Lincolnton                14.8
7 Kourtney Oliver Mays     Lake Norman Charter       15.9
8 Natasha Thomas           Lincolnton                16.4
9 Alex Midgley          10 Lake Norman Charter       18.6
Varsity Girls 4×200 Meter Relay
1 Lincolnton                                  1:57.2     6
2 West Lincoln                                2:01.1     4
Varsity Girls 1600 Meter Run
1 Elizabeth Sisk        10 East Lincoln            5:59.0     6
2 Jade Loendorf         12 East Lincoln            6:09.0     4
3 Kelsey Mosteller      12 West Lincoln            6:10.0     3
4 Stephanie Zaino       12 Lake Norman Charter     6:21.0     2
5 Maggie Fowley            East Lincoln            6:24.0     1
6 Tori Horne            11 East Lincoln            6:41.0
7 Julia Cockerman          Lake Norman Charter     6:45.0
8 Mary Stuart Sloan     10 Lake Norman Charter     6:50.0
9 Danielle Delawter     11 Lake Norman Charter     6:53.0
10 Katherine Pucket      11 Lake Norman Charter     7:00.0
11 Erika Crowder            Lincolnton              7:05.0
12 Samatha Vanderwerken     East Lincoln            7:37.0
13 Melissa Gration        9 Lake Norman Charter     7:41.0
14 Casey Evans           12 Lake Norman Charter     7:58.0
15 Rebekah Dellinger     10 East Lincoln            8:26.0
Varsity Girls 4×100 Meter Relay
1 Lincolnton                                    54.9     6
2 East Lincoln                                  55.3     4
3 West Lincoln                                  57.2     2
4 Lake Norman Charter                         1:01.5
Varsity Girls 400 Meter Dash
1 Madison Rowles           East Lincoln            1:06.1     6
2 Semone Friday         11 Lincolnton              1:06.4     4
3 Megan Rowles             East Lincoln            1:07.4     3
4 Sarah Guynes             West Lincoln            1:09.3     2
5 Kelsey Mosteller      12 West Lincoln            1:09.9     1
6 Ashely Luckey            East Lincoln            1:10.0
7 Holly Miller          11 Lake Norman Charter     1:10.3
8 Abbie Miller          10 Lake Norman Charter     1:14.4
8 Grace Goins              West Lincoln            1:14.4
10 Tarrah Rothwell       10 Lake Norman Charter     1:14.7
11 Mia Braverso             West Lincoln            1:17.6
12 Shaquita Whittenburg     Lincolnton              1:18.4
13 Jasmine Caldwell         Lincolnton              1:21.0
13 Breanna Loendorf         East Lincoln            1:21.0
13 Emily Alexander          West Lincoln            1:21.0
16 Kaitlyn Smith            West Lincoln            1:27.0
17 Stephanie Salas          West Lincoln            1:30.9
Varsity Girls 300 Meter Hurdles
1 Ali Rumfelt              East Lincoln              56.7     6
2 Nadauya Hooks            Lincolnton                57.2     4
3 Melanie Hansen           West Lincoln            1:00.5     3
4 Noel Self                West Lincoln            1:01.6     2
5 Keeley Norman         11 West Lincoln            1:01.9     1
6 Ashley Cogans            East Lincoln            1:03.1
7 Cassidy Branch           East Lincoln            1:04.8
8 Isebella Mancebo         East Lincoln            1:07.6
9 Rachel Wimberly       12 East Lincoln            1:09.6
Varsity Girls 800 Meter Run
1 Elizabeth Sisk        10 East Lincoln            2:46.9     6
2 Stephanie Zaino       12 Lake Norman Charter     2:59.1     4
3 Reagan Williams       10 Lake Norman Charter     2:59.5     3
4 Danielle Delawter     11 Lake Norman Charter     3:06.0     2
5 Krista Bird           10 Lake Norman Charter     3:07.0
6 Kennedy Phillips      11 Lake Norman Charter     3:09.0
7 Samatha Vanderwerken     East Lincoln            3:12.0     1
8 Erika Crowder            Lincolnton              3:18.0
9 Kirsten Beaver           West Lincoln            3:25.0
10 Casey Evans           12 Lake Norman Charter     3:28.0
11 Shaquita Whittenburg     Lincolnton              3:34.0
12 Kaitlyn Smith            West Lincoln            3:43.0
13 Dawn Gibson              West Lincoln            3:44.0
14 Rebekah Dellinger     10 East Lincoln            3:46.0
Varsity Girls 200 Meter Dash
1 Bridget Derr          12 Lincolnton                29.1           6
2 Keanna Anderson          East Lincoln              30.0           4
3 Malayah Tucker           East Lincoln              30.3           3
4 Aunshaunti Mclean        Lincolnton                31.0           2
5 Holly Miller          11 Lake Norman Charter       31.1           1
6 Keiana Derr              Lincolnton                31.4
7 Kourtney Oliver Mays     Lake Norman Charter       32.7
8 Natasha Thomas           Lincolnton                34.9
Varsity Girls 3200 Meter Run
1 Elizabeth Sisk        10 East Lincoln           13:20.0     6
2 Danielle Clark        12 Lake Norman Charter    13:37.0     4
3 Bridgette Siemon      12 Lake Norman Charter    13:38.0     3
4 Maggie Fowley            East Lincoln           13:59.0     2
5 Jade Loendorf         12 East Lincoln           14:11.0     1
6 Tori Horne            11 East Lincoln           14:40.0
7 Samatha Vanderwerken     East Lincoln           17:21.0
Varsity Girls 4×400 Meter Relay
1 Lake Norman Charter A                      4:57.20     6
2 East Lincoln                               4:58.00     4
3 West Lincoln A                             5:05.00     2
4 Lake Norman Charter B                      5:10.00
5 West Lincoln B                             5:42.00
Varsity Boys Shot Put
1 Darian Roseboro          Lincolnton            44-02.00     6
2 Dalton Rhoney            West Lincoln          42-00.00     4
3 Tyron Roberts            Lincolnton            41-08.00     3
4 Cody Mocilan          11 East Lincoln          41-04.00     2
5 Justin Rhodes            East Lincoln          36-06.00     1
6 Colton Stortz         12 East Lincoln          36-02.00
7 Jacob Beaver          12 East Lincoln          35-01.00
8 Dallas Smith          12 East Lincoln          35-00.00
9 Robert Ware              West Lincoln          33-07.00
10 Steve Myers              West Lincoln          33-00.00
11 Tracey Messer            West Lincoln          32-00.00
12 Daniel Keener            Lincolnton            31-07.00
13 Tyrome Smith             Lincolnton            30-11.00
14 Matt Poteat              West Lincoln          29-10.00
15 Codie Boyer              Lincolnton            25-04.00
Varsity Boys Discus Throw
1 Jacob Beaver          12 East Lincoln            109-05     6
2 Cody Mocilan          11 East Lincoln            106-06     4
3 Billy Brown           12 Lincolnton              102-07     3
4 Dallas Smith          12 East Lincoln             97-00     2
5 Tanner Cantrell          Lincolnton               93-02     1
6 Tyron Roberts            Lincolnton               92-01
7 Matt Poteat              West Lincoln             87-08
8 Daniel Keener            Lincolnton               85-01
9 Nick Hackett             Lincolnton               84-09
10 Juan Vargas           10 East Lincoln             81-00
11 Steve Myers              West Lincoln             77-02
12 Ta Duncan                Lincolnton               74-08
13 Casey Diffley            East Lincoln             67-11
14 Jordan Link              West Lincoln             49-08
Varsity Boys High Jump
1 Logan Leonhardt       12 West Lincoln           5-02.00     6
2 Chris Rios               West Lincoln           5-00.00     4
Varsity Boys Long Jump
1 Damarius Valentine    10 East Lincoln          17-08.00   NWI     6
2 Quinlyn Harris           Lincolnton            16-10.00   NWI     4
3 Billy Misenheimer     11 East Lincoln          16-09.00   NWI     3
4 Dalton Rhoney            West Lincoln          16-06.00   NWI     2
5 Charlie Hills         11 East Lincoln          16-03.00   NWI     1
6 Micheal Hernandez        East Lincoln          15-10.00   NWI
7 Logan Leonhardt       12 West Lincoln          15-06.00   NWI
8 Jake Robinson            Lincolnton            15-04.00   NWI
9 Ta Duncan                Lincolnton            14-07.00   NWI
10 Jordan Derr              Lincolnton            14-00.00   NWI
11 Lucas Paradez            West Lincoln          13-04.00   NWI
12 Robert Jarrett           West Lincoln          12-04.00   NWI
13 Zack Rhyne               West Lincoln          11-11.00   NWI
Varsity Boys Triple Jump
1 Jesse Earnhardt       12 East Lincoln          40-06.00   NWI     6
2 Logan Leonhardt       12 West Lincoln          36-05.00   NWI     4
3 Andrew Yount          12 East Lincoln          33-09.00   NWI     3
4 Nick Hackett             Lincolnton            30-04.00   NWI     2
5 Daniel Keener            Lincolnton            26-09.00   NWI     1
Varsity Boys 4×800 Meter Relay
1 Lake Norman Charter A                       9:07.8     6
2 Lake Norman Charter B                       9:34.4
3 West Lincoln                                9:38.3     4
4 East Lincoln                               10:06.8     2
Varsity Boys 110 Meter Hurdles
1 Micheal Robinson         Lincolnton                20.4           6
2 Tanner Cantrell          Lincolnton                20.7           4
3 Zane Peterson            West Lincoln              21.4           3
4 Nathan Baker             Lincolnton                21.9           2
5 Tyler Bowlby          11 East Lincoln              22.7           1
Varsity Boys 100 Meter Dash
1 Will Krehnbrink       12 East Lincoln              11.9           6
2 Cameron Krueger       12 Lake Norman Charter       12.0           4
3 Daniel Schesny           West Lincoln              12.0           3
4 Samuel Redding        11 West Lincoln              12.2           2
5 Tyshawn Smith            Lincolnton                12.2           1
6 Tyler Mispley         11 East Lincoln              12.4
7 Samuel Krehnbrink     10 East Lincoln              12.4
8 Austin Skerlak        11 East Lincoln              12.6
9 Paul Mobley           12 Lake Norman Charter       12.6
10 Billy Misenheimer     11 East Lincoln              12.7
11 Damisho Finandas      10 East Lincoln              12.8
12 Matt Estes            12 East Lincoln              12.8
13 Justin Rhodes            East Lincoln              12.8
14 Garrett Reavis        10 East Lincoln              12.9
15 Landon Wiese          12 Lake Norman Charter       12.9
16 Andrew Yount          12 East Lincoln              12.9
17 Taylor Long              West Lincoln              13.0
18 Chavis Russell           Lincolnton                13.0
19 Jacob Beaver          12 East Lincoln              13.1
20 Jordan Villireal      12 East Lincoln              13.2
21 Brett Shanklin         9 East Lincoln              13.2
22 Houston Rust          10 East Lincoln              13.3
23 Julius Augustus          Lincolnton                13.3
24 Trent Henderson       12 East Lincoln              13.4
25 Tyshique Prescod         Lincolnton                13.4
26 Tyler Bowlby          11 East Lincoln              13.6
27 Ridge Fenske          11 East Lincoln              13.6
28 Micheal Hernandez        East Lincoln              13.7
29 Grant Athey              East Lincoln              13.9
30 Bruce Rohr               East Lincoln              13.9
31 Jordan Derr              Lincolnton                14.0
32 Tyler Vinson             East Lincoln              14.0
33 Connor Ashley            East Lincoln              14.0
34 Joey Crapster         12 Lake Norman Charter       15.5
Varsity Boys 4×200 Meter Relay
1 East Lincoln A                             1:36.80     6
2 West Lincoln A                             1:43.00     4
3 Lake Norman Charter                        1:44.40     2
4 Lincolnton A                               1:47.20
5 Lincolnton B                               1:51.40
Varsity Boys 1600 Meter Run
1 Nathan Kemper          9 Lake Norman Charter     5:13.2     6
2 Robert Sevin          10 Lake Norman Charter     5:14.2     4
3 Jonathan Weber        11 West Lincoln            5:14.5     3
4 Stephen Hack          11 Lake Norman Charter     5:21.0     2
5 Jarett Rhodes         12 Lake Norman Charter     5:24.0
6 Matt Osborn           12 Lake Norman Charter     5:26.2
7 Aaron Page            12 East Lincoln            5:28.6     1
8 Andrew Swift          10 Lake Norman Charter     5:30.3
9 Travis Guynes            West Lincoln            5:40.8
10 Eli Johnson           10 Lake Norman Charter     5:57.7
11 Andrew Taylor         11 East Lincoln            6:02.5
12 Josh Young               West Lincoln            6:13.3
13 Brian Emory           11 Lincolnton              6:16.5
14 Carlos Sanchez        10 Lake Norman Charter     6:50.0
15 Seabastion Jones      12 Lincolnton              7:53.0
Varsity Boys 4×100 Meter Relay
1 East Lincoln A                                47.5     6
2 Lake Norman Charter                           48.0     4
3 West Lincoln A                                48.2     2
4 East Lincoln B                                48.9
5 Lincolnton A                                  49.4
Varsity Boys 400 Meter Dash
1 Will Krehnbrink       12 East Lincoln              52.5     6
2 Sean Powers           10 Lake Norman Charter       53.9     4
3 Samuel Krehnbrink     10 East Lincoln              55.3     3
4 Tyler Mispley         11 East Lincoln              55.4     2
5 Max Fairbairn         10 Lake Norman Charter       57.2     1
6 Houston Rust          10 East Lincoln              57.5
7 Garrett Reavis        10 East Lincoln              58.6
8 Austin Skerlak        11 East Lincoln              59.1
9 Hunter Church            West Lincoln              59.5
10 Brett Shanklin         9 East Lincoln              59.8
11 Ricky Calud-Ellis     10 Lake Norman Charter       59.9
12 Ryan Cummins             Lake Norman Charter     1:00.0
13 Ivan McCormick           West Lincoln            1:00.0
14 Ridge Fenske          11 East Lincoln            1:00.1
15 Kentwan Ingram           Lincolnton              1:00.3
16 Jake Robinson            Lincolnton              1:02.3
17 Chase Fenske          11 East Lincoln            1:02.4
18 Jordan Villireal      12 East Lincoln            1:02.6
19 Charlie Hills         11 East Lincoln            1:02.9
20 Eddie Maiale             West Lincoln            1:03.2
21 Norman Fuller            Lincolnton              1:03.4
22 Andrew Yount          12 East Lincoln            1:03.7
23 Grant Athey              East Lincoln            1:05.5
24 Jordan Blake          10 Lincolnton              1:06.4
25 Connor Ashley            East Lincoln            1:06.9
26 Matt Estes            12 East Lincoln            1:07.5
27 Micheal Hernandez        East Lincoln            1:08.6
28 Bruce Rohr               East Lincoln            1:10.6
29 Tyler Vinson             East Lincoln            1:12.4
30 Denver Smith             East Lincoln            1:15.6
Varsity Boys 300 Meter Hurdles
1 Tanner Cantrell          Lincolnton                51.1     6
2 Ivan McCormick           West Lincoln              51.7     4
3 Nathan Baker             Lincolnton                52.4     3
4 Micheal Robinson         Lincolnton                52.5     2
5 Zack Rhyne               West Lincoln            1:03.7     1
Varsity Boys 800 Meter Run
1 Jarett Rhodes         12 Lake Norman Charter     2:18.8     6
2 Kj Barksdale          12 Lake Norman Charter     2:19.5     4
3 Alex Manwill           9 Lake Norman Charter     2:22.5     3
4 Jonathan Weber        11 West Lincoln            2:24.5     2
5 Chase Fenske          11 East Lincoln            2:28.8     1
6 Andrew Swift          10 Lake Norman Charter     2:30.4
7 Raymond Scott            East Lincoln            2:31.7
8 Ivan McCormick           West Lincoln            2:41.3
9 Edgar Rios               West Lincoln            2:42.1
10 Tommy Harkey          12 West Lincoln            2:51.3
11 Josh Young               West Lincoln            2:52.2
12 Jordan Davis             West Lincoln            2:52.8
13 Carlos Sanchez        10 Lake Norman Charter     2:55.7
Varsity Boys 200 Meter Dash
1 Cameron Krueger       12 Lake Norman Charter       24.5           6
2 Damarius Valentine    10 East Lincoln              24.6           4
3 Daniel Schesny           West Lincoln              24.8           3
4 La-marcus Smith-kelly 10 Lake Norman Charter       25.6           2
5 Paul Mobley           12 Lake Norman Charter       25.7           1
6 Mikel Graham          12 East Lincoln              25.8
7 Taylor Long              West Lincoln              25.9
8 Houston Rust          10 East Lincoln              26.0
9 Austin Skerlak        11 East Lincoln              26.0
10 Hunter Church            West Lincoln              26.0
11 Billy Misenheimer     11 East Lincoln              26.1
12 Garrett Reavis        10 East Lincoln              26.6
13 Brett Shanklin         9 East Lincoln              26.7
14 Landon Wiese          12 Lake Norman Charter       26.7
Varsity Boys 3200 Meter Run
1 Nathan Kemper          9 Lake Norman Charter    10:41.2     6
2 Matt Osborn           12 Lake Norman Charter    11:21.6     4
3 Parker Whitley        10 East Lincoln           11:38.3     3
4 Christian Morgan         West Lincoln           11:53.7     2
5 Stephen Hack          11 Lake Norman Charter    12:00.2     1
6 Justin Beam           11 West Lincoln           12:28.7
7 Eli Johnson           10 Lake Norman Charter    12:45.5
8 Hunter Bumgarner      11 West Lincoln           13:08.2
9 Matt Mault               West Lincoln           14:40.0
Varsity Boys 4×400 Meter Relay
1 Lake Norman Charter A                       3:49.4     6
2 Lake Norman Charter B                       4:11.2
3 Lake Norman Charter C                       4:12.2
4 West Lincoln A                              4:27.7     4

You must be logged in to post a comment Login