Home » Sports » Results 3-19-12

Results 3-19-12

Track
Southern Piedmont Conference meet- Bessemer City
03/15/12
VARSITY GIRLS SHOT PUT — 1. K Homesley (BC) 32-06.00; 2. L Miller (NL) 31-00.00; 3. R Key (CV) 29-04.00; 4. T Sanders (BC) 25-11.00; 5. M Leatherman (WL) 25-08.00;
VARSITY BOYS SHOT PUT — 1. C Stehling (NL) 43-04.00; 2. D Owens (CV) 38-09.00; 3. M Kay (NL) 37-04.00; 4. B Arthur (NL) 36-08.00; 5. D Wingate (CV) 36-04.00;
VARSITY GIRLS DISCUS THROW — 1. R Key (CV) 78-05; 2. L Miller (NL) 76-01; 3. K Poole (WL) 75-09; 4. C Famulari (NL) 73-01; 5. T Sanders (BC) 68-02;
VARSITY BOYS DISCUS THROW — 1. D Owens (CV) 108-06; 2. A Robbins (CV) 102-07; 3. C Stehling (NL) 96-10; 4. M Moore (BC) 93-06; 5. D Wingate (CV) 91-10;
VARSITY GIRLS LONG JUMP — 1. C Smith (WL) 14-02.00; 2. M Roberts (BC) 13-02.00; 3. R Owens (WL) 11-05.00; 4. C Jackson (BC) 11-03.00; 5. K Kirkland (CV) 10-05.00;
VARSITY BOYS LONG JUMP — 1. S Moore (BC) 20-05.00; 2. R Stinson (CV) 20-02.00; 3. A Leech (NL) 18-05.00; 4. T Shannon (NL) 17-10.00; 5. A Hicks (WL) 16-04.00;
VARSITY GIRLS TRIPLE JUMP — 1. E Miller (WL) 30-05.00; 2. T Schronce (WL) 28-04.50; 3. L McDowell (CV) 28-01.00; 4. R Owens (WL) 26-04.00; 5. E Miller (WL) 18-07.00;
VARSITY BOYS TRIPLE JUMP — 1. A Leech (NL) 38-06.00; 2. L Leonhardt (WL) 37-09.00; 3. S Moore (BC) 33-09.00; 4. S Mawyer (WL) 33-02.00; 5. R Good (CV) 30-00.00;
VARSITY GIRLS HIGH JUMP — 1. E Miller (WL) 4-10.00; 2. T Schronce (WL) 4-06.00; 3. L Pound (NL) 4-04.00; 4. R Owens (WL) 4-04.00;
VARSITY BOYS HIGH JUMP — 1. T Shannon (NL) 5-08.00; 2. E Aiken (CV) 5-06.00; 3. H Huddleston (WL) 5-04.00; 4. C Rios (WL) 5-02.00; 5. R Ware (WL) 5-02.00;
VARSITY GIRLS 4X800 METER RELAY — 1. North Lincoln A  12:51.00;
VARSITY BOYS 4X800 METER RELAY — 1. North Lincoln A  9:21.00; 2. West Lincoln A  9:52.00; 3. West Lincoln B  10:36.00; 4. Cherryville A  10:42.00; 5. Bessemer City A  11:04.00;
VARSITY GIRLS 100 METER HURDLES — 1. K Davis (WL) 18.20; 2. M Roberts (BC) 18.90; 3. K Norman (WL) 19.70; 4. N Hallman (NL) 20.00;
VARSITY BOYS 110 METER HURDLES — 1. E Maiale (WL) 23.20; 2. A Hicks (WL) 23.50;
VARSITY GIRLS 100 METER DASH — 1. M Roberts (BC) 13.95; 2. K Norman (WL) 14.11; 3. K Kirkland (CV) 14.12; 4. S Cook (WL) 14.30; 5. K Davis (WL) 14.31;
VARSITY BOYS 100 METER DASH — 1. S Moore (BC) 11.78; 2. S Redding (WL) 12.17; 3. D Harris (CV) 12.26; 4. M Lazorick (NL) 12.27; 5. Q Wingate (CV) 12.34;
VARSITY GIRLS 4X200 METER RELAY — 1. Cherryville A  2:03.00; 2. West Lincoln A  2:04.00;
VARSITY BOYS 4X200 METER RELAY — 1. Cherryville A  1:35.00; 2. North Lincoln A  1:39.00; 3. West Lincoln A  1:45.00; 4. West Lincoln B  1:46.00;
VARSITY GIRLS 1600 METER RUN — 1. S Fornshell (NL) 5:41.00; 2. C Potter (NL) 5:58.00; 3. C Fea (NL) 6:03.00; 4. K Mosteller (WL) 6:27.00;
VARSITY BOYS 1600 METER RUN — 1. R Shannon (NL) 4:53.00; 2. J Mosteller (NL) 5:00.00; 3. M Johnson (NL) 5:20.00; 4. C Morgan (WL) 5:44.00; 5. S Morgan (WL) 5:45.00;
VARSITY GIRLS 4X100 METER RELAY — 1. West Lincoln A  56.77;
VARSITY BOYS 4X100 METER RELAY — 1. Cherryville A  45.80; 2. North Lincoln A  47.50; 3. West Lincoln A  48.00; 4. West Lincoln B  50.00;
VARSITY GIRLS 400 METER DASH — 1. A Castro (NL) 1:05.00; 2. S Guynes (WL) 1:10.00; 3. K Mosteller (WL) 1:12.00; 4. K Goode (BC) 1:16.00; 5. E Alexander (WL) 1:17.00;
VARSITY BOYS 400 METER DASH — 1. T Friday (CV) 51.91; 2. G Perez (NL) 55.60; 3. A Fea (NL) 56.60; 4. C Famulari (NL) 56.90; 5. M Corella (WL) 57.75;
VARSITY GIRLS 300 METER HURDLES — 1. S Fornshell (NL) 53.60; 2. L McDowell (CV) 54.00; 3. E Miller (WL) 54.30; 4. L Pound (NL) 55.40; 4. N Hallman (NL) 55.40;
VARSITY BOYS 300 METER HURDLES — 1. S Redding (WL) 51.10; 2. E McClain (WL) 51.80; 3. Q Wingate (CV) 55.30; 4. E Maiale (WL) 58.21;
VARSITY GIRLS 800 METER RUN — 1. A Castro (NL) 2:46.20; 2. K Reep (NL) 3:07.60; 3. S Barker (NL) 3:10.60; 4. A Creech (NL) 3:11.00; 5. K Mosteller (WL) 3:11.60;
VARSITY BOYS 800 METER RUN — 1. G Perez (NL) 2:12.00; 2. R Shannon (NL) 2:13.30; 3. A Fea (NL) 2:13.40; 4. C Boyle (NL) 2:13.60; 5. Z Wesson (NL) 2:20.30;
VARSITY GIRLS 200 METER DASH — 1. N Hallman (NL) 31.10; 2. J Burris (CV) 31.94; 3. C Smith (WL) 32.40; 4. C Jackson (BC) 34.41; 5. K Goode (BC) 34.88;
VARSITY BOYS 200 METER DASH — 1. R Stinson (CV) 24.10; 2. S Moore (BC) 24.66; 3. E Aiken (CV) 24.90; 4. X Jones (BC) 25.63; 5. T Long (WL) 26.30;
VARSITY GIRLS 3200 METER RUN — 1. K Bailey (NL) 14:14.00; 2. B Russell (NL) 14:22.00; 3. K Mosteller (WL) 15:41.00;
VARSITY BOYS 3200 METER RUN — 1. N Anderson (NL) 11:32.00; 2. J Ballard (NL) 11:57.00; 3. S Morgan (WL) 12:09.00; 4. J Beam (WL) 12:33.00; 5. J Moore (NL) 12:58.00;
VARSITY GIRLS 4X400 METER RELAY — 1. North Lincoln A  4:51.00; 2. West Lincoln A  5:20.00;
VARSITY BOYS 4X400 METER RELAY — 1. North Lincoln A  3:57.00; 2. Cherryville A  4:17.00; 3. West Lincoln A  4:18.00; 4. West Lincoln B  4:22.00;
VARSITY GIRLS TEAMS — 1. West Lincoln 88; 2. North Lincoln 84; 3. Cherryville 31; 4. Bessemer City 30; VARSITY BOYS TEAMS — 1. North Lincoln 99; 2. Cherryville 65; 3. West Lincoln 62; 4. Bessemer City 23.
VARSITY BOYS TEAM – 1. North Lincoln 99, 2. Cherryville 65, 3. West Lincoln 62, 4. Bessemer City 23.

Softball
East Lincoln defeated Highland Tech 6-5 on Friday.
Lincoln Charter defeated Pine Lake Prep 15-0 on Friday.

Soccer
Lincoln Charter defeated Pine Lake Prep 2-1 in overtime on Friday.

Senior bowling
Results: Thursday Seniors
High Game Scratch: Ken Fair 247, Doris Heafner 230
High Series Scratch: Ken Fair 662, Nelia Winters 551
High Game HC: Drew Bunton 275, Doris Heafner 292
High Series HC: Drew Bunton 706, Doris Heafner 704
High Average: Ken Fair 220, Nelia Winters 183
Standings:
Nelia’s Neighbors 8 – 0
Lavon’s Leaders   8 – 0
Bob’s Blazers      7 – 1

You must be logged in to post a comment Login